Nová generácia batérií pre fotovoltaiku.

Nová generácia batérií pre fotovoltaiku.

Nová generácia batérií: Vynález Čecha nadchol čínskeho miliardára

Vynálezca Ján Procházka urobil vďaka superbatérii dobré meno nielen svojej rodnej Českej republike, ale jeho nápad možno označiť za revolučný. Batéria, ktorú vymyslel, môže byť významná pre niektoré odvetvia.

Energetika či automobilový priemysel. Práve tieto dve odvetvia čaká nová budúcnosť vďaka batérii a technológii HE3DA. Táto technológia podľa svojho popisu optimalizuje vlastnosti nanomateriálov a umožňuje väčšiu hrúbku elektród. S tým sú spojené výhodné konštrukčné riešenia.

Inšpiráciu získal v Amerika, výroba bude v Česku

Technológia vedie k vyššej bezpečnosti lítiového akumulátora a k širokej škále nových technických riešení, pričom projekt tvrdí, že také technické a ekonomické parametre sa doposiaľ ešte nepodarilo dosiahnuť. HE3DA využíva vysokú rýchlosť nabíjania a vybíjania nanomateriálov a tak posúva hranice technických možností lítiovej batérie vpred. Preto sa môže označiť za revolučný vynález alebo batériu budúcnosti.

Poďme sa však pozrieť bližšie na to, aké je jej konkrétne využitie. V oblasti energetiky sa vraj dá hovoriť o masovom využití. „Parametre článkov a celého batériového systému môžu byť nastavené podľa zákazníckych špecifikácií či podľa potrieb daného segmentu,“uvádza sa na stránke projektu. V rámci automobilového priemyslu prináša HE3DA alternatívu olovených autobatérií. Vo vývoji elektromobility by sa dokonca dalo hovoriť o poriadnom skoku. „Hneď ako budú výrobcovia automobilov pripravení ich využiť, HE3DA je schopná dodávať tieto batérie s rozmermi a váhou dnešných olovených akumulátorov, teda bez nutnosti zmeny dizajnu karosérie,“ sľubuje spoločnosť.

Tieto batérie sa navyše vyznačujú unikátnym systémom vnútorného chladenia, čiže predchádzajú napríklad prehriatiu. Spoločnosť si verí aj smerom do budúcna, pretože sa chce venovať batériovým špeciálom, ktoré posunú možnosti ešte ďalej, a to napríklad do odvetví letectva či kozmonautiky.

Čech Ján Procházka pôsobil v minulosti v USA, kde sa zaoberal vývojom technológie výroby a praktickým vývojom nanomateriálov na báze anorganických oxidov. Práve vtedy ho zaujala možnosť využitia lítiových nanomateriálov, ako aj potenciál vyvinúť priestorové elektródy. Svojím projektom zaujal aj čínskeho miliardára Chu Jüan-pina, ktorý chce podľa českého serveru Hybrid, investovať do technológie spoločnosti 100 miliónov eur v dvoch etapách. Prvá továreň má vyrásť neďaleko Ostravy.

Zdroj: http://www.dobrenoviny.sk

Kocmunda

Website: